Miehet ETT Grani-Tennis HVS-Tennis Oulun Verkkopalloseura Sata-Tennis Smash Kotka Smash-Tennis Tampereen Tennisseura TVS Valkeakosken Tennis
Naiset Helsingin Lawn-Tennis Klubi HVS-Tennis LVS Oulun Verkkopalloseura Smash Kotka Smash-Tennis Tampereen Tennisseura Ålk
MIEHET
Tulevat ottelut
12.10.2024
ÅLK - HVS
ETT - LVS
Smash - GT
Smash-Kotka - TaTS
TVS - Sata
13.10.2024
TaTS - LVS
HVS - ETT
Smash-Kotka - TVS
Smash - ÅLK
Sata - GT
SARJATILANNE
  O V-T P
ETT 0 0-0 0
GT 0 0-0 0
HVS 0 0-0 0
LVS 0 0-0 0
Sata 0 0-0 0
Smash 0 0-0 0
Smash-Kotka 0 0-0 0
TVS 0 0-0 0
TaTS 0 0-0 0
ÅLK 0 0-0 0
 
Koko sarjataulukko
 

16.9.2014

Karsinnat selvittänyt JTS lähtee hakemaan suoraa säilymistä Norpe Tennisliigassa

Jyväskylän Tennisseura joutui viime kauden päätteeksi karsimaan paikastaan Norpe Tennisliigassa, mutta selvitti karsinnat ja jatkaa siis ylimmällä sarjatasolla. Kaudella 2014–2015 joukkueen rungon muodostavat seuran omat kasvatit Patrick Ahonen, Lauri Lehikoinen ja Jussipekka Salo. Viime kaudelta tutut pietarilaiset Aleksander Vasilenko ja Mikhail Balmashev jatkavat myös joukkueessa. Sen sijaan Lahdesta lainalla ollut Jesse Kiuru ei ole enää JTS:n kokoonpanossa. Suomessa kesän futures kisoissa hyvin menestynyt ja ATP rankingissa sijalla 514 oleva Vasilenko on joukkueelle tärkeä vahvistus. Viime kaudella hän pelasi vain kahdessa kaksin- ja kahdessa nelinpelissä voittaen ne kaikki. Alkavalla kaudella jyväskyläläiset varmasti toivovat näkevänsä hänet mahdollisimman usein kentällä.

”Joukkueen tavoite on pitää sarjapaikka ja pelata nyt entistä enempi seuran omilla pelaajilla sekä vahvistaa sitä sitten tutuilla ulkomaan vahvistuksilla. Meidän omat kasvatit ovat nyt viimevuoteen verrattuna vuotta vanhempia ja kokeneempia.”, kertoo joukkueen manageri Jari Sarpola. Suora sarjapaikan säilyttäminen vaatii sijoittumista kahdeksan parhaan joukkoon eli joukkueen viimevuotisen sijoituksen parantamista vähintään yhdellä sijalla.

Jyväskyläläisillä tulee olemaan täysi työ välttää karsinnat. Vaikka seuran omat kasvatit ovat viime kauteen verrattuna kokeneempia, on luultavasti liikaa vaadittu, että he kantavat vastuun seuran menestyksestä yksin. Toimituksen arvio on, että kauden päätyttyä seura on sijoilla 9–10. Arvio voi osoittautua hyvinkin vääräksi, jos pietarilaisvahvistukset ovat usein kokoonpanossa. Silloin jopa pudotuspelipaikka on mahdollinen.

Miesten Norpe Tennisliiga alkaa 27.9.2014. Liigassa pelaa kymmenen joukkuetta ja esittelemme jokaisen ennen kauden alkua.

JTS:n joukkue
Norpe Tennisliigan otteluohjelmaPäivittänyt:

Tennisliitto

Suomen Tennisliitto

Kaikki uutiset
NAISET
Tulevat ottelut
12.10.2024
Smash - Smash-Kotka
TaTS - HVS
OVS - LVS
ÅLK - HLK
13.10.2024
HVS - HLK klo 12:00
SARJATILANNE
  O V-T P
HLK 0 0-0 0
HVS 0 0-0 0
LVS 0 0-0 0
OVS 0 0-0 0
Smash 0 0-0 0
Smash-Kotka 0 0-0 0
TaTS 0 0-0 0
ÅLK 0 0-0 0
 
Koko sarjataulukko